Tap Tap to Zoom
Product Info for Major Outdoors Zuma Vacuum Sealed Insulated Water Bottle
New size Zuma vacuum bottle, The latest addition to the Zuma brand of high quality, affordable outdoor products, The new 17.5-ounce travel size fits in cup holders, rucksack pockets, purses, and is the perfect size for everyday carry, Double-wall insulated for maximum cold or hot beverages, stainless steel construction, food-grade rubber seal, heavy-duty folding loop, removable tea strainer basket, sipping strainer to block ice when drinking, anti-slip silicone bottom, the bottle is vacuum insulated, does not sweat, keeps drinks hot or cold for up to 12 hours.![]()
Specifications for Major Outdoors Zuma Vacuum Sealed Insulated Water Bottle:
| Manufacturer: | Major Outdoors |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Volume: | 17.5 oz |
| Application: | Casual |
| Finish: | Rubber |
| Weight: | 0.83 lb |
| Dimensions: | 8 3/4 x 2 3/4 in |
| Hydration Cap Type: | Loop Cap |
Features of Major Outdoors Zuma Vacuum Sealed Insulated Water Bottle
- Double-wall insulated for maximum cold or hot beverages
- Food-grade rubber seal
- The bottle is vacuum insulated
- Keeps drinks hot or cold for up to 12 hours
Package Contents:
- Major Outdoors Zuma Vacuum Sealed Insulated Water Bottle