Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 2+
- Image Intensifier Tube:
- Max FOM 1400
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 2 dpt
- Weight:
- 255 g
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 50 Celsius
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: 5EX-NVN-RVVNV1-RNV14W14
MPN: RNV14W14
UPC: 850042107485
Product Info for RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 form
The RNV-14 is a lightweight night vision device designed for portability and versatility in low-light conditions. It utilizes a standard 18mm image intensifier tube, providing clear night vision imaging. Weighing just 255 grams (approximately 9 ounces), the RNV-14 is remarkably light, making it suitable for extended use and various applications.![]()
Specifications for RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular with White Tubes 1400 form:
| Manufacturer: | RIX |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Image Intensifier Tube: | Max FOM 1400 |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 255 g |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Length: | 96 mm |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Width: | 57 mm |
Features of RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular
- Ingress Protection 10m
- The power knob can also adjust the gain, allowing users to cope with variable lighting applications and improve detection and recognition of night targets in complex environments.
- RNV-14 automatically enters standby mode after being idle for more than 3 minutes and reopens when the status changes.
- The RNV-14 dramatically reduces energy consumption during auto standby, extending battery life.
- The function of automatically turning off the power when flipping upwards makes the RNV-14 more convenient for users to control the switch of the night vision device. This feature prevents the night vision device from continuing to operate in unnecessary situations.
- The J-arm allows operators to switch between the RNV-14's left and right eye placement. This feature allows users to freely select which eye to use according to personal preferences or specific needs, accommodating different users' habits
Package Contents:
- RIX RNV-14 1x25mm Night Vision Monocular
- User Manual
- Portable Bag
- Long Eyeshade
- J Arm Bracket
- Helmet Bracket(L4G24)
- Thermal Fusion
- Pendant Adapter