Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 1920x1080 pixels
- Condition:
- Used
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Installed/Mounted
- Included Accessories:
- Mounting clamPortable bagEyeshadeType-C data cableLens cloth
Code: 5EX-THR-LPL3-LEAP-L3-EDEMO-IN-B
MPN: LEAP L3-EDEMO
Product Info for RIX 3.2-9.6x35mm Leap L3 Thermal Imaging Rifle Scope, 30mm Tube
Introducing the LEAP series, featuring advanced thermal imaging technology and high-sensitivity infrared detectors for exceptional outdoor hunting and night vision capabilities. With the ability to observe targets hidden behind obstacles and perform in adverse weather conditions, such as rain, snow, fog, and haze, the LEAP series is perfect for night hunting, observation, and geographical positioning. Equipped with a 30mm standard pipe diameter, it offers a range of functions including photo taking, video recording, automatic shooting video recording, optical eyepiece magnification, digital zoom, PIP, and multiple reticle options.![]()
Specifications for RIX 3.2-9.6x35mm Leap L3 Thermal Imaging Rifle Scope, 30mm Tube:
| Manufacturer: | RIX |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3.2 - 9.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Eye Relief: | 50 mm |
| Field of View, Linear: | 13.2 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 2.4 lb |
| Condition: | Used |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Installed/Mounted |
| Included Accessories: | Mounting clamPortable bagEyeshadeType-C data cableLens cloth |
Package Contents:
- RIX 3.2-9.6x35mm Leap L3 Thermal Imaging Rifle Scope, 30mm Tube