1 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
2 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
3 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
4 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
5 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
6 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
7 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
8 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
9 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
10 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
11 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
12 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
13 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
14 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
15 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
16 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
17 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
18 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
19 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
20 of 20 images
RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope, 50 Hz, 640x480, Black, RIX LEAP L6R
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5EX-THR-RXL6TR-RIX-LEAP-L6R
MPN: RIX LEAP L6R
UPC: 850042107621
List: $4,699.00Save $200.00
$4,499.00
Product Info for RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope
The upgraded Leap model features an AI-powered image enhancement processor and a built-in rangefinder, making its functions more complete and advanced.![]()
Specifications for RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | RIX |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2.8 - 8.4 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Video Record Resolution: | 1280x720 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Eye Relief: | 50 mm |
| Field of View, Angle: | 8.8 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 14.2 in |
| Width: | 3 in |
| Height: | 3.5 in |
| Weight: | 2.6 lb |
Package Contents:
- RIX Leap L6R 2.8-8.4x50mm 30mm Tube Thermal Imaging Rifle Scope