Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Gray/Green/Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: 5FT-RF-GBA1-PROA1
MPN: ProA1
UPC: 860004762348
Product Info for Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
The Astra Optix PRO A-1 Golfing Laser Rangefinder is what we call a great versatile product. The features and quality we incorporated in this budget-friendly golfing rangefinder gives you all the accurate range finding capabilities and optical quality expectations you would expect in a higher end product. A truly versatile rangefinder that can be used for both Golf, Archery Hunting, Gun Hunting and Target Shooting. Through our resources and business model we are able to provide incredible value without sacrificing quality. Your dollar goes farther with Astra Optix, and the PRO A-1 is the best combination of must-have features you need with reliable performance without breaking the bank. It's as simple as that.![]()
Specifications for Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 6.08 oz |
| Width: | 1.68 in |
| Length: | 4.3 in |
| Color: | Dark Gray/Green/Black |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Battery Life: | 10,000 Measurements |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Durable |
| Exit Pupil: | 16 mm |
| Operating Temperature: | 23 - 120 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Coated |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Package Type: | Box |
| Twilight Factor: | 11.22 |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
- Fast Flagstick, Animal Or Target Ranging
- Accurate Ranging Capabilities
- Quality Optical System With Transmissive Black Readout Lcd Display
- Truly Versatile For Both Golf And Hunting
- Advanced Golfing And Hunting Features And Technologies
- Ranging Capabilities Reflective: Up to 800 yards, Tree: Up to 500 yards, Deer: Up to 250 yards, Flag: Up to 250 yards, Flag Locked: Up to 250 yards
- Range Response Time: 0.30 seconds with +/- 1 yard accuracy
- Laser Capabilities: 905nm Class I Laser, Horizontal Range Target Style, +/- 1 Yard Distance Accuracy and +/- 1 Degree Angle Accuracy
- Ranging Modes: Golf Mode with Slope and Pin Lock Technologies AND Hunt Mode with True Horizontal Angle Corrected Distance, Line-of-Sight Distance and Incline/Decline Angle Value
Package Contents:
- Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
- 6x21 Laser Rangefinder
- Premium Microfiber Storage Pouch with drawstring closure - pouch doubles as a microfiber lens cloth
- Interchangeable black front cover for hunting
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide.