Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Tan
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: 5FT-RF-OTX1-OTX1600
MPN: OTX1600
UPC: 860004762317
Product Info for Astra Optix OTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
The Astra Optix OTX 1600 is our purposeful and superior optical quality rangefinder designed for hunting and golf to fit your budget without sacrificing quality. In addition to accurate and fast ranging capabilities, the OTX 1600 features fully multi-coated and rain repellent lens coatings to increase light transmission and resolution performance. The clear and functional OLED reticle with multiple brightness adjustability allows for quick target acquisition even in low light conditions. Backed with our Handshake Lifetime Commitment, the OTX 1600 rangefinder gives you confidence while out in the field.![]()
Specifications for Astra Optix OTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 4.25 oz |
| Width: | 1.45 in |
| Length: | 3.87 in |
| Color: | Black/Tan |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Battery Life: | 10,000 Measurements |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Durable |
| Exit Pupil: | 16 mm |
| Operating Temperature: | 23 - 120 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Archery |
| Range Response Time: | 0.1 seconds |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Twilight Factor: | 11.22 |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Astra Optix OTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
- Ultra-Fast Ranging
- Accurate Long Ranging Capabilities.
- Reflective Oled Display With Lifetime Warranty
- Premium Optical Qualityadvanced Technologies
- Ranging Capabilities: Reflective 1760yds, Building 1500yds, Tree 1000yds, Deer 800yds
- Range Response Time: 0.10 Seconds
- Laser Capabilities: 905nm Class I Laser, Horizontal Range Target Style, +/- 1 Yard Accuracy and Degree
- Ranging Modes: Horizontal-Angle Corrected Mode, Archery Mode, Angle Mode with Line of Sight, Gun Mode, Golf Mode and Scan Mode
- Housing Type: Durable Composite with Rubber
- Durability: IPX4 Rainproof Rating, Weatherproof and Shockproof
- Operation Temperature: 23F to +120F, Storage Temperature Range: 0F to +140F
- Battery Type: CR2-3V Optical System: 3 Eyes Full Glass System with 6x
Package Contents:
- Astra Optix OTX1600 Laser 6x21mm Rangefinder Monocular
- Laser Rangefinder
- Premium Soft Carry Case
- Microfiber Lens Cleaning Cloth
- Adjustable Neck-style Lanyard
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide.