Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Tan
Code: 5FT-RF-YUE-OTX-2400A
MPN: OTX-2400A
UPC: 860004762386
Product Info for Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics
The Astra Optix OTX-2400A Laser Rangefinder with embedded Applied Ballistics Ultralight firing solutions out to 800 meters and an iPhone or Android App with integrated ballistics solver is our Long-Range Superior Optical Quality Rangefinder Packed with Purposeful Features, and Ultimately Designed for Both Hunting and golfing to fit your budget. In addition to accurate and fast ranging capabilities, the OTX-2400A laser rangefinder can range up to 2400 yards on a reflective target. Featuring multiple ranging options including bow and rifle modes, as well as integrated embedded Applied Ballistics ballistic capabilities for ultimate accuracy that is customizable to match the exact ammunition ballistics profile for your hunting set-up. Fully multi-coated and rain repellent lens coatings increase overall light transmission and resolution performance, as well as a clear and functional OLED reticle with multiple brightness adjustability for quick target acquisition even in low light conditions. Backed with our Handshake Lifetime Warranty, the OTX-2400A rangefinder provides you the assurance, quality and features at an unmatched price.![]()
Specifications for Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2400 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Width: | 1.45 in |
| Length: | 3.87 in |
| Color: | Black/Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Wavelength: | 905 nm |
Package Contents:
- Astra Optix OTX-2400A 6x21 Rangefinder with Applied Ballistics
- Laser Rangefinder
- Premium Soft Carry Case
- Microfiber Lens Cleaning Cloth
- Adjustable Neck-Style Lanyard
- Free Downloadable Android or iPhone App
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide