Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MIL/BDC
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Matte Black
- Weight:
- 27.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 - Infinity yds
- Illumination Type:
- LED
Code: 5GK-RS-GHNB-PO-S-6-24X50MMZS
MPN: PO-S-6-24x50mmZS
UPC: 197644306121
Product Info for Patriot Optics Ghillie 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane With Zero Stop Turret
The Patriot Optics Ghillie 6-24x50mm FFP rifle scope is designed to help you locate, track, and engage mid-range targets, as well as targets at extremely long ranges; quickly, and efficiently. With our rugged and easy to set ZERO STOP turret feature, dialing in your Dope, and retuning to your zero has never been easier nor more reliable. You dont have to worry about over rotating your turret and losing your zero, just dial in your corrections, take your shots, and then dial back down until the turret stops right back at your tack driving zero.![]()
The Ghillie also offers an integrated removable throw lever to accomodate quick adjustments through it's 6-24x magnification range in a package that is easy to mount on your bolt action rifle for hunting, competition, or even just ringing steel.
With the Ghillies zero stop technology and combination of quality HD multi-coated lenses, precision 1/10 MIL per click turrets, rugged monotube construction, fast focus eyepiece, side parallax adjustment and illuminated BDC/MIL calibrated etched glass reticle; you have everything you need, and at a price point that is hard to beat!
Specifications for Patriot Optics Ghillie 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane With Zero Stop Turret:
| Manufacturer: | Patriot Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | MIL/BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 16 yds at 1000 yds |
| Eye Relief: | 85 mm |
| Color: | Matte Black |
| Weight: | 27.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.12 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 - Infinity yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 4.6 in |
| Adjustment Range: | 21 Mil Rad |
| Height: | 3.5 in |
| Lens Material: | HD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 99.5 % |
| Brightness Settings: | 6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Patriot Optics Ghillie 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane With Zero Stop Turret
- Equipped with Patriot Optics rugged ZERO STOP mechanism for instant and reliable Return To Zero
- High performance tactical rifle scope with 6-24x magnification and PATRIOT OPTICS professional grade optical system for mid to long range shooting beyond 1000+ yards
- Tactical Style Exposed Turrets that provide fast, precise, 1/10 MRAD adjustments per click
- Fully Multicoated Scratch Resistance Lenses provide optimal light transmission and crystal-clear performance at all magnifications
- Reticle and Turrets calibrated in MIL, no need for conversions
- Fast Focus Eyepiece allows quick and easy reticle focusing
- 30mm Shockproof Monotube Construction made from solid block 6061 T-6 aircraft-grade aluminum delivers a shock rating of 1,000Gs to handle high caliber recoil and rough handling in the field
- Waterproof, Fog proof, Nitrogen Purged, and O-Ring sealed for operation in the harshest of conditions
- Functionally designed First Focal Plane BDC MIL reticle, with easy-to-read ranging information that remains constant regardless of magnification; for faster range estimation and holdover correction
- Adjustable side parallax provides enhanced range estimation and accuracy
- 6 brightness level dial-controlled rheostat with off setting between each intensity of illumination; providing for better reticle visibility in all lighting environments including night vision
Package Contents:
- Patriot Optics Ghillie 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane With Zero Stop Turret
- 1x Lens Cloth
- 1x Set Lens Covers
- 1x Set 30mm Scope Rings
- 1x 30mm Cantilever Mount
- 1x Hex Wrench