Tap Tap to Zoom
- Color:
- Cream Gloss
- Volume:
- 20 oz
- Hydration Cap Type:
- Leak-Proof
Code: 5H3-WB-STT1-10-12069-002
MPN: 10-12069-002
UPC: 041604389344
Product Info for Stanley The All Day Slim 20 oz Bottle
Single-use plastics can take a hike. With an iconic shape, the slim design makes it easy to pack. This water bottle uniquely opens at the shoulder so you can fill it up with ice and stay refreshed. The 20-ounce All Day Slim Bottle is sustainable, if not slightly unexpected. Just give the collar a few twists to shut for a leakproof seal and uncap whenever you need a drink. Stainless steel construction provides ice-cold sips for hours. Whether youre playing tourist in a new city or need a new water bottle for your tote bag, keep hydration simple.![]()
Specifications for Stanley The All Day Slim 20 oz Bottle:
| Manufacturer: | Stanley |
| Color: | Cream Gloss |
| Fabric/Material: | 18/8 Stainless Steel |
| Volume: | 20 oz |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.49 lb |
| Dimensions: | 2.58 x 2.58 x 8.61 in |
| Hydration Cap Type: | Leak-Proof |
Features of Stanley The All Day Slim 20 oz Bottle
- 18/8 Recycled stainless steel, BPA-free
- Double-wall vacuum insulation
- Leakproof design
- Car cupholder compatible
- Dishwasher safe
Package Contents:
- Stanley The All Day Slim 20 oz Bottle