Tap Tap to Zoom
- Color:
- Meadow
- Volume:
- 24 oz
- Hydration Cap Type:
- Leak-Proof
Code: 5H3-WB-STT29-10-11283-091
MPN: 10-11283-091
UPC: 041604427480
Product Info for Stanley IceFlow 2.0 Bottle w/Flip Straw Lid
Next level hydration. The 50-ounce IceFlow Flip Straw 2.0 Bottle has premium AeroLight technology that makes it 33% lighter than standard stainless-steel bottles. This featherweight spun-steel insulation keeps your water ice-cold for hours. The folding handle makes this the perfect grab and go for a day at the beach.![]()
The Flip Straw 2.0 lid has a larger drink opening and a built-in straw, so you can hydrate faster. Flip to sip, snap it shut and slip the bottle into your bag. You can even pop off the new spout for a deeper clean.
Specifications for Stanley IceFlow 2.0 Bottle w/Flip Straw Lid:
| Manufacturer: | Stanley |
| Color: | Meadow |
| Fabric/Material: | 18/8 Stainless Steel |
| Volume: | 24 oz |
| Application: | Everyday |
| Weight: | 0.84 lb |
| Dimensions: | 3.74 x 3.34 x 10.04 in |
| Hydration Cap Type: | Leak-Proof |
| Last Chance: | Yes |
Features of Stanley The IceFlow Flip Straw 2.0 50 oz Bottle with Flip Straw Lid
- 90% 18/8 recycled stainless steel, BPA-free
- AeroLight spun-steel technology
- Double-wall vacuum insulation
- Removable spout
- Replaceable seal
- Recessed grip
- Easy-carry handle
- Dishwasher safe
- Car cupholder compatible
Package Contents:
- Stanley IceFlow 2.0 Bottle w/Flip Straw Lid