Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 5HH-THR-IR02TWS-IRAY-RL25V2
MPN: IRAY-RL25V2
UPC: 850048751361
Product Info for InfiRay Outdoor Rico Micro V2 2-4x25mm Multi-Purpose Thermal Monocular
The InfiRay Outdoor RICO Micro V2 Multi-Purpose Thermal Monocular builds upon the original InfiRay RICO Micro, offering users a larger, higher-resolution AMOLED display, a more powerful 12um thermal sensor, and an updated magnesium alloy housing to maintain durability while reducing weight. These Thermal Imaging feature a USB-C port for simplified data transfer and the ability to charge the unit with an external battery pack. The onboard video recorder now captures audio and offers 64GB of internal storage. This InfiRay RICO Micro RL25 V2 can be used as a handheld thermal monocular, helmet-mounted thermal optic, thermal weapon sight, or as a clip-on thermal scope for optics up to 6x magnification.![]()
The interchangeable and rechargeable battery makes it easier to ensure you’re always powered up and ready to go. Pick up the InfiRay Outdoor RICO Micro V2 thermal handheld optic today to scout and survey day or night and in even the harshest field conditions.
Specifications for InfiRay Outdoor Rico Micro V2 2-4x25mm Multi-Purpose Thermal Monocular:
| Manufacturer: | InfiRay Outdoor |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Reticle: | 7 |
| Eye Relief: | 35 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 1375 yds |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 4 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Length: | 4.52 in |
| Width: | 1.88 in |
| Height: | 2.55 in |
| Weight: | 12.7 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Objective Lens Material: | Germanium |
Features of InfiRay Outdoor Rico Micro V2 2-4x25mm Multi-Purpose Thermal Monocular
- Updated Display and Eyepiece
- Rechargable and Interchangeable Battery
- Multiple Mounting Options
- USB-C Port
- Manual Focus 25mm Lens
- Compact 2-Button Control Panel
Package Contents:
- InfiRay Outdoor Rico Micro V2 2-4x25mm Multi-Purpose Thermal Monocular
- Hard carrying case
- Mount
- Charger