Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote Tan
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 640x512 pixels
Code: 5HH-THR-IRO2-IRAY-HYH75W
MPN: HYH75W
UPC: 850048751118
Product Info for InfiRay Outdoor Rico Hybrid 4x75mm Multi-function Thermal Imaging Rifle Scope
The InfiRay Outdoor RICO HYBRID fuses the capabilities of a thermal clip-on and a thermal weapon sight to create a new breed of thermal device. The HYBRID gives you never-before-seen versatility and performance, boasting a 3,600 yard detection range as a dedicated thermal sight, or compatibility with day optics up to 10 as an inline clip-on sight. The combination of the HYBRIDs low-distortion orthoscopic eyepiece and a 1.03-inch large-format 25601920 display provides comfortable viewing as a dedicated sight while still maintaining the pixel density and resolution for use as a clip-on optic.![]()
Specifications for InfiRay Outdoor Rico Hybrid 4x75mm Multi-function Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | InfiRay Outdoor |
| Color: | Coyote Tan |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 75 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 2560x1920 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Reticle: | 9 |
| Illumination Color: | Red, White, Black, Green, Blue |
| Eye Relief: | 60 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1.2 cm at 100 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 2 dpt |
| Range of Detection: | 3600 yds |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 6 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 310 mm |
| Weight: | 45.08 oz |
| Battery Quantity: | 1 |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
Features of InfiRay Outdoor Rico Hybrid 4x75mm Multi-function Thermal Imaging Rifle Scope
- Compatibility with a 1,000 yard laser rangefinder
- Custom reticle generator
- Bluetooth remote and an onboard ballistic solver.
Package Contents:
- InfiRay Outdoor Rico Hybrid 4x75mm Multi-function Thermal Imaging Rifle Scope
- Hard Sided Carrying Case Mount
- Charging Accessories