1 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
2 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
3 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
4 of 14 images
C&H Precision Weapons EDC GLX Optic Sights, Glock 43/48 MOS Direct Mount, 3 MOA Red Dot Reticle, RD-EDC-RD-GLX
5 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
6 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
7 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
8 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
9 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
10 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
11 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
12 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
13 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
14 of 14 images
C&H Precision Weapons Edc Glx Optic W/ Red 3 Moa Dot Reticle - For Glock 43/48 Mos Direct Mount - RD-EDC-RD-GLX
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot, 3 MOA Red Dot
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMSc
Code: 5HT-RD-EDC-GLX-RD-EDC-RD-GLX
MPN: RD-EDC-RD-GLX
UPC: 616943735154
$199.99
Product Info for C&H Precision Weapons EDC GLX Optic Sights
The EDC is a rugged, compact pistol optic that is as good for concealed carry as it is for duty, home defense, or fun at the range.![]()
Specifications for C&H Precision Weapons EDC GLX Optic Sights:
| Manufacturer: | C&H Precision Weapons |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 16 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot, 3 MOA Red Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 33 yds |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 48, Glock 43, Glock 48 MOS |
| Length: | 41 mm |
| Width: | 25 mm |
| Height: | 24 mm |
| Weight: | 17 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 10 |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMSc |
Features of C&H Precision Weapons EDC GLX Optic Sights
- 10 Levels of brightness (levels 1 and 2 are night vision compatible)
- Motion control (Shake to wake up)
- Smart Power Management (auto-Off after 5 mins of inactivity)
- 50,000 hours of battery life
- CNC machine one-piece body (aircraft aluminum)
- 100% Shockproof (1500 G for 1000 times)
Package Contents:
- C&H Precision Weapons EDC GLX Optic Sights