Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: 5J5-BI-KOB7-KOLX842
MPN: KOLX842
UPC: 5425026283575
Product Info for Kite Optics Lynx Hd 8x42mm Roof Prism Binoculars
The optical characteristics of the KITE LYNX HD + range are truly unique and a result of state of the art engineering. This instrument is conceived to offer a perfectly natural color rendition and wide angle views that no other binoculars will match. The excepetional wide angle view will allow you to make faster observations and determinations, and will elevate viewing comfort and quality of image perception to unseen levels.![]()
Specifications for Kite Optics Lynx Hd 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Kite Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 151 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 8.65 degrees |
| Optical Coating: | KITE MHR Advance |
| Binoculars Focus System: | Central |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | 3 - -3 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 8 in |
| Weight: | 690 g |
| Finish: | Cardboard |
| Package Type: | Box |
| Width: | 128 mm |
| Last Chance: | Yes |
Features of Kite Optics Lynx Hd 8x42mm Roof Prism Binoculars
- World leading field of view
- Ultra light
- Ultra compact
- Neutral color rendition
- HD optical system
- KITE PERMAVISION (water-dirt repelling)
- KITE PERMARESIST (enhanced scratch resistance)
- Aluminum twist-up eyecups
- Self removable
- KITE MHR Advance + coating
- Fully waterproof and nitrogen filled
- 30y warranty
Package Contents:
- Kite Optics Lynx Hd 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Lens Covers
- Strap
- Pouch