Tap Tap to Zoom
Product Info for Mueller Optics Eraticator 8.5-25x50mm Long Range Red Dot Rifle Scope
Mueller Optics 8.5-25x 50mm Eraticator Red Dot Rifle Scope has become very popular among rimfire shooters. This is due to the short range focusing capabilities and will focus down to a minimum of 15 yds. The Mueller Optics Rifle Scope features a micro-fine crosshair with illuminated micro-dot. The reticle was designed by Mueller Optics for long range shots on small targets such as prairie dogs but can also be used for long range big game hunting. The design of the micro-fine cross hair will eliminate the possibility of the the hairs covering the target at longer ranges. For normal daylight conditions the varmint reticle of the 8.5-25x50mm Eraticator Water Proof Scope has a standard black micro dot centered in a micro-fine cross hair. During low light conditions or when viewing dark targets, the black dot can be illuminated red and fine tuned with 11 brightness intensity settings. The Mueller Optics Eraticator Long Range Rifle Scope also features fine tune 1/8" windage and elevation adjustments with click stops and easy finger turrets (no tools required).![]()
Mueller Optics offers premium innovative rifle scopes that feature unparalleled craftsmanship and accuracy at a fraction of the price. If you are looking for outstanding clarity, light capabilities and more, then check out the Mueller Optics Rifle Scopes section of our store. We also have Rifle Scope accessories for Mueller Optics Scopes. They can be found in the Mueller Rifle Scope Accessories section as well.
Specifications for Mueller Optics Eraticator 8.5-25x50mm Long Range Red Dot Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 8.5 - 25 x |
| Reticle: | Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 5.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 18.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Weight: | 22 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 15.53 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Width: | 2.45 in |
| Height: | 2.45 in |
| Lens Material: | Crystal |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
Features of Mueller Optics 8.5 - 25 x 50mm Eraticator Waterproof Red Dot Rifle Scope
- Euro Coated: Fully multi-coated camera-quality crystal lenses for outstanding brightness and clarity that can only be found in much higher priced scopes
- Large ocular lens for wider field of view
- All-weather, high-torque power change ring
- Fast-focus eyebell
- Eleven (11) dot reticle brightness intensity settings
- 1/8-inch fine-tune, windage and elevation adjustments with audible click stops and easy fingertip turrets; no tools required
- Overall length: 15.53 inches
- 1-inch tube construction with Matte Black finish to minimize glare
- Battery Type CR2032
- Nitrogen-filled, water-proof, fog-proof and shock-proof
- Minimum Parallax setting 15yds
- Limited Lifetime Warranty
Package Content
- Muller Optics 8.5-25 x50 mm Eraticator Long Range Red Dot Target Scope w/ Custom illuminated Varmint Reticle