Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 5M-RS-MT41650IGR
MPN: MT41650IGR
UPC: 857727001120
Product Info for Mueller Optics 4-16 x 50mm Adjusted Objective Tactical Rifle Scope
Mueller Optics MT41650IGR 4-16 x 50mm Adjusted Objective Water Proof Tactical Rifle Scope features a more accurate and versatile mil-dot reticle for rangefinding and calculating long range bullet trajectory with true mildot calculations based of the Rifle Scope being set on 8x. The mildot reticle of the Mueller Optics Rifle Scope offers multiple aimpoints that can also be used for bullet drop or windage compensation. Mueller even utilized a glass-etched reticle, which allows the shooter to illuminate the entire center portion of the reticle for accurate shot placement, during low light conditions.![]()
Mueller Optics offers premium innovative rifle scopes that feature unparalleled craftsmanship and accuracy at a fraction of the price. If you are looking for outstanding clarity, light capabilities and more, then check out the Mueller Optics Rifle Scopes section of our store. We also have Rifle Scope accessories for Mueller Optics Scopes. They can be found in the Mueller Rifle Scope Accessories section as well.
Specifications for Mueller Optics 4-16 x 50mm Adjusted Objective Tactical Rifle Scope:
| Manufacturer: | Mueller Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.13 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.5 - 30.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.25 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Height: | 2.45 in |
| Lens Material: | Crystal |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Mueller Optics MT41650IGR 4-16 x50mm AO Shock Proof Tactical Rifle Scope
- Euro Coated: Fully multi-coated camera-quality crystal lenses for superior brightness and contrast
- Large diameter ocular lens for wider field of view
- All-weather, high-torque power change ring
- Minimum Parallax settings 15yds
- Fast-focus eyebell
- Eleven (11) brightness intensity settings for the illuminated reticle
- 1/8-inch fine-tune, windage and elevation adjustments with audible click stops and easy fingertip turrets; no tools required
- Overall length: 14.53 inches
- 1-inch tube construction with matte black finish to minimize glare
- One-piece tube Construction
- Battery Type CR2032
- Limited Lifetime Warranty
Package Content
- Mueller Optics 4-16x50mm Adjustable Objective Waterproof Tactical Rifle Scope w/ Illuminated Mil Dot Reticle MT41650IGR