Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German 4
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: 5M-RS-MU41650IGR
MPN: MU41650IGR
UPC: 857727001083
Product Info for Mueller Optics 4-16x50mm AO Sport Dot Rifle Scope
Mueller Optics 4-16 x 50mm Adjustable Objective Sport Dot Rifle Scope MU41650IGR is best used primarily for the big game hunter to withstand the larger caliber recoils of current hunting rifles. The illuminated glass etched reticle of the Mueller Optics Scope utilizes a German #4 for quick target acquisition. There's also an 11-position rheostat to illuminate the micro-dot to aid in precise shot placement during low light conditions. All waterproof Rifle Scopes by Mueller Optics in the Sport Dot Series also feature fully multi-coated optics for maximum brightness and contrast, a fast focus eyepiece for quick reticle clarity adjustments, and easy finger adjustable target style turrets (no tools required).![]()
Mueller Optics offers premium innovative rifle scopes that feature unparalleled craftsmanship and accuracy at a fraction of the price. If you are looking for outstanding clarity, light capabilities and more, then check out the Mueller Optics Rifle Scopes section of our store. We also have Rifle Scope accessories for Mueller Optics Scopes. They can be found in the Mueller Rifle Scope Accessories section as well.
Specifications for Mueller Optics 4-16 x50mm Sport Dot Fog Proof Red Dot Rifle Scope
| Part #: | MU41650IGR |
| Eye Relief: | 3.25in |
| Length: | 14.50in |
| Weight: | 20.9 oz. |
| Tube Size: | 1.0 inches |
| Color: | Matte Black |
| Lenses: | Fully Multi-Coated |
| Magnification: | 4 - 16x |
| Objective: | 50 mm |
| F.O.V.: | 30.6 - 7.5 feet @ 100 yards |
| Parallax: | 15 Yrd Min. |
| Click Value: | 1/8 M.O.A. |
Features of Mueller Optics MU41650IGR 4 - 16 x 50mm Adjustable Objective Sport Dot Series Shockproof Rifle Scope
- Euro Coated: Fully multi-coated camera-quality crystal lenses for superior brightness and contrast
- Large diameter ocular lens for wider field of view
- All-weather, high-torque power change ring
- Adjustable objective
- Exit pupil range: 13.3 - 4.4 mm
- Fast-focus eyebell
- Eleven (11) dot brightness intensity settings
- 1/8-inch fine-tune, windage and elevation adjustments with audible click stops and easy fingertip turrets; no tools required
- Overall length: 14.53 inches
- 1-inch tube construction with matte black finish to minimize glare
- One-Piece Tube Construction
- Minimum Parallax setting 15yds
- Nitrogen-filled, water-proof, fog-proof and shock-proof
- Battery Type CR2032
- Limited Lifetime Warranty
Package Content
- Mueller Optics 4-16x 50AO Sport Dot Rifle Scope w/ German #4 Illuminated Reticle MU41650IGR