Tap Tap to Zoom
Product Info for Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
The Alpha dot sight gives you a competition-ready open-emitter reflex sight thats big on performance without breaking the bank. Designed to fit optics-ready holsters, this red/green dot sight offers you faster target acquisition with a large window featuring a 65 MOA circle and reliable precision from the 3MOA center dot. Featuring adjustable brightness, ten brightness settings, and a battery-extending low-power mode thats canceled instantly using our shake-to-awake technology, its the right choice for your duty or personal protection weapon. Get the top-tier RMR red dot youve been looking for from a brand you can trust when every shot counts.![]()
Specifications for Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights:
| Manufacturer: | Gideon Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Objective Window Size: | 17.5x27 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 20000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 45 mm |
| Width: | 32 mm |
| Height: | 26.4 mm |
| Weight: | 1 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
- Made with a 7075-T6 aluminum housingthe same alloy often used in firearms production for military M-16 rifles.
- Features the same mounting pattern as Trijicons RMR red dot sights for plate or slide mounting. A low-profile 1913 Picatinny mount is also included for easy installation on rifles, shotguns, carbines, or 45-degree offset mounts.
- The large 17.5mm tall by 27mm wide lens window gives you a large sight picture without obstructing your tactical surroundings.
- Elevation and windage are adjustable 45 MOA each (total MOA range of 90) at 1 MOA per click.
- Parallax-free to 33 yards with unlimited eye relief.
- The combination 65 MOA circle/3 MOA dot reticle is available in both red and green, with eight brightness settings for normal light and two night vision compatible settings for ten total levels of adjustment.
- A single CR-1632 3V Lithium battery provides 20,000 hours of continuous power at brightness level 6, but this is extended to 50,000 hours by our high-efficiency low-power mode that engages after 225 seconds without movement.
- Motion-sensing technology wakes your sight within milliseconds with any movement, including drawing the weapon or shaking the gun awake.
- The shockproof and IPX7 waterproof design is built to withstand dynamic tactical situations and keep you ready to respond.
- Top-load battery drawer makes battery swaps easy without removing or re-zeroing the optic.
- With a footprint of just 45mm x 32mm x 26.4mm (LxWxH) and weighing in at around an ounce, its a great choice for everyday use and carry.
Package Contents:
- Gideon Optics Alpha Red Dot Reflex Sights
- A low-profile 1913 Picatinny mount is also included for mounting on compatible rifles
- Sealing plates
- Micro fiber clothe and battery included