Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green
- Color:
- Black
- Weight:
- 33 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 5NC-RS-SVRS3-SV-SVL
MPN: SV-SVL
UPC: 860010522523
Product Info for Stealth Vision Long Range SVL 5-20x50 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Reach new heights of accuracy with our premium long-range scope, hitting targets beyond 1,000 yards with unmatched precision. The Stealth Vision scope boasts cutting-edge anti-cant green light technology for pinpoint long-range accuracy. It features a built-in bubble level that illuminates every time youre in the killing zone, making every shot count. Meanwhile, the powerful magnification works to give you the ultimate advantage in the shooting range and hunting ground. Whether a long-range hunter or precision shooter, the Stealth Vision scope promises to help you conquer the toughest of distances, shot after shot. And to top it all off, the scope is custom-engineered and precision-machined by an eye doctor.![]()
Specifications for Stealth Vision Long Range SVL 5-20x50 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Stealth Vision |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Reticle: | Glass |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 6.5 - 2.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Field of View, Linear: | 23.3 - 5.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 22 degrees |
| Eye Relief: | 77 - 93 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 33 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Operating Temperature: | -20 - 70 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Last Chance: | Yes |
Features of Stealth Vision Long Range SVL 5-20x50 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Anti-cant green light technology
- 100% ED Glass
- 8.1in ED Glass High Resolution
Package Contents:
- Stealth Vision Long Range SVL 5-20x50 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Scope Coat
- 1 Battery