Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: 5NR-RS-FB3950RS-WU9108
MPN: WU9108
Product Info for Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane
If you are looking for a partnership for your Air Rifle or Rimfire, the Fireball range from WULF has you covered.![]()
These quality entry-level optics come with a 1-inch tube, an adjustable objective down to at least 10 yards (30ft), a second focal plane half mil-dot reticle and fully multi-coated crystal lenses that provide the shooter with some of the best optics available at this price point.
Included with this scope is a set of high height 1" 9-11mm dovetail mounts.
Specifications for Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane:
- 1-inch Main Tube
- Second Focal Plane Half Mil-Dot Reticle
- Fully Multi-Coated Crystal Lenses
- Adjustable Objective down to 10 meters
- WULF Titanium Lifetime Warranty
Package Contents:
- Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane
- CR2032 Battery Fitted
- Deluxe Optical Grade Bikini Covers
- Wulf Lens Cleaning Cloth
- Instruction Manual