Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 535 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Condition:
- New
Code: 5NR-RS-JR5S-WU9101
MPN: WU9101
Buy Together and Save
Product Info for Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
If you are looking for a partnership for your Air Rifle or Rimfire, the Fireball range from WULF has you covered.![]()
Split into 3 magnification ranges starting at a 2-7x32 and headed by a 4-12x50, these quality entry-level optics come with a 1-inch tube, an adjustable objective down to at least 10 meters, a second focal plane half mil-dot reticle and fully multi-coated crystal lenses that provide the shooter with some of the best optics available at this price point.
Included with this scope is a set of high height 1'' dovetail mounts.
Specifications for Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 535 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Condition: | New |
Features of Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- 1-inch Aluminium Main Tube
- Second Focal Plane Half Mil-Dot Reticle
- Fast Focus Eyepiece
- 24 MRAD (81 MOA) Internal Adjustment
- Fully Multi-Coated Crystal Lenses
- Adjustable Objective down to 10 Yards (9 Metres)
- Nitrogen Purged
- Waterproof Shockproof Fogproof
- Capped Low Profile Turrets
- All Calibre Rated
- WULF Titanium Lifetime Warranty
Package Contents:
- Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Optical Grade Yellow Tint Bikini Lens Covers
- Wulf Lens Cleaning Cloth
- Instruction Manual
- High 1'' dovetail mounts