Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 5NR-RS-L451844RS-WU9111
MPN: WU9111
Product Info for Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
If youre looking for a lightweight, mid magnification Rifle Scope with side focus down to Air Rifle ranges, the WULF Lightning ticks all the boxes.![]()
The 4.5-18x44 comes with a lightweight 1-inch tube, a non-illuminated second focal plane half mildot reticle and 0.1MRAD tactical locking turrets.
The Lightning provides Hunters and Target Shooters with the perfect companion for their Air, Rimfire or Centerfire Rifle.
Specifications for Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4.5 - 18 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- 1-inch Aluminium Monotube Main Tube
- Versatile 4.5-18x Magnification Range & 44mm Objective
- Second Focal Plane Half Mildot Reticle
- Fully Multi-Coated Crystal Lenses
- Tactical 0.1 MRAD BDC Locking Turrets
- Side Focus down to 15 Yards (13.7 Meters)
- Speed Focus Eyepiece
- Nitrogen Purged
- Waterproof Shockproof Fogproof
- Rated All Calibres
Package Contents:
- Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- 9-11mm dovetail mounts
- Bikini style tinted lens covers
- Lens cloth