Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2.6 - 20.8 x, 3 - 20 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5VS-THM-PLKO7N-TD653L
MPN: TD653L
UPC: 6970883552054
Product Info for Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
The TD Gen 3 Series Handheld Thermal Imaging Monocular is our latest compact night vision device. Equiped with a 640 x512 infrared detector and a 50mm lens, it delivers a powerful detection range of up to 2800 yard and a laser rangefinder at 1090 yard.Perfect for all users, its ambidextrous design is ergonomic and enable one-handed operation. Up to 10 hours of runtime with a single 18650 battery, you can trust its performance for a night long hunt.![]()
Specifications for Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Magnification: | 2.6 - 20.8 x, 3 - 20 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 8.8 - 6.6 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Width: | 3.4 in |
| Length: | 7.4 in |
| Height: | 2.6 in |
| Battery Life: | 10 hours |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 16.2 oz |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
Features of Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 640x512 12um, 20mK Detector
- One-handed Easy fingertip focus
- 2800yd Detection range
- 1090yd Laser rangefinder
- 10-year Warranty
Package Contents:
- Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 18650 Battery
- 18650 Battery Charger
- USB Type-C Cable
- Carrying Bag
- Eyeshade
- Neck Strap