Tap Tap to Zoom
- Sensor Resolution:
- 1920x1080 pixels
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- Digital
- Resolution:
- 1920x1080 pixels
- Battery Quantity:
- 1
Code: 5VS-NVR-DU3185-DU50
MPN: DU50
UPC: 6970883550661
Product Info for Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope
Guide DU Series is a high-performance Digital Day and Night Vision Scope designed for professional hunting. The high-sensitivity 1920x1080/4m CMOS Sensor that offers outstanding image quality. The full-color HD 1920x1080 OLED display guarantees the smallest image detail with meticulous care to respect users' wishes. The advanced dual battery system provides up to 15 hours of non-stop use from day to night.![]()
Specifications for Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Sensor Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Magnification: | 3.1 - 8 x |
| Battery Type: | 18650 |
| Length: | 14.6 in |
| Width: | 4.21 in |
| Height: | 2.67 in |
| Weight: | 980 g |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 9 - 5.2 degrees |
| Battery Life: | 15 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope
- Flexible magnification from 3.125x to 25x. The base magnification of Guide DU50 scope increases eightfold 3.125x to 25x. It makes the search more flexible and pinpoints the target more quickly while hunting.
- Mounting on standard 30 mm rings, Like a traditional day sight in a 30mm housing from the outside, the Guide DU50 can be mounted on other devices with flexibility.
- 15 Hours Super Long Battery Life. Up to 15 hours of battery life are promised with a single charge, which is sufficient for the duration of intensive usage of the scope.
- WiFi and APP Support. The built-in WiFi module connects the DU50 with an smartphone (Android or iOS ) through the Target IR mobile application, which supports real-time image transmission to the smartphone and remote control.
- 32 GB Storage for images and videos. The DU50 comes with larger storage capacities of 32GB for nearly 40,000 images and videos of several hours.
- IP67 Protection Rating. With IP67 waterproof and dustproof rating, the Guide DU50 works in conditions of high humidity and heavy rain and protects from dust and impact.
Package Contents:
- Guide USA DU Series DU50 3.1-8x50mm 30mm Tube Night Vision Rifle Scope
- Lens Cover
- Eye Mask
- 5V2A Adapter
- Customized Battery x2
- Customized
- Battery Charger
- Usb Type-C Cable
- Micro Hdmi Cable
- Lens Cover
- Eye Mask
- Clip2
- Ir Illuminator
- BracketUser Guide
- Quick Start Guide