Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 1440x1080 pixels
- Included Accessories:
- Standard
Code: 5VS-THR-TU1612-TU631
MPN: TU631
UPC: 6970883551064
Product Info for Guide USA TU Series TU631 1.6-12.8x35mm Thermal Rifle Scope
The TU Gen2 Series is equipped with a high-sensitivity thermal sensor of 12μm and a 1440×1080 HD AMOLED display. Paired with the robust PureIR image algorithm, it provides users with a more vivid and detailed visual experience. The product has undergone meticulous optimization in its detailed design, elevating user-friendly operation. Furthermore, the battery life has seen a substantial extension, resulting in a 20% increase in duration.![]()
Warranty: Guide offers the best warranty on the market — 10 years on the thermal detector, which is, by far, the most expensive component in a thermal optic.
Specifications for Guide USA TU Series TU631 1.6-12.8x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1.6 - 12.8 x, 2 x, 1 x, 4 x, 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Display Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 12.5 - 9.4 degrees |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 12 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 14.84 in |
| Width: | 4.21 in |
| Height: | 2.71 in |
| Weight: | 990 g, 34.9 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Battery Quantity: | 1 |
| Frame Rate: | 50 Hz |
| Pixel Pitch: | 12 micrometers |
Features of Guide USA TU Series TU631 1.6-12.8x35mm Thermal Rifle Scope:
- High Definition Thermal Sensor: High-quality thermal imaging with 400×300@12μm or 640×480@12μm resolution with clear distinctions allows for improved recognition of animals, their body parts, and even minute elements such as branches, leaves, grass, and the landscape;
- 1440×1080 AMOLED Display: The heat signature captured by the thermal image can be shown on the display using the picture-in-picture (PIP) feature, significantly enhancing the comfort of observation;
- PureIR Adaptive Dynamic Filtering Algorithm (PureIR): The PureIR combining 3DNR and PureIR adaptive filtering algorithms delivers high-sensitivity thermal images, reducing image distortion and enriching detail even for distant targets;
- Color Palettes: Black Hot, White Hot, Red Hot, Iron Hot, Blue Hot, Green Hot;
- NETD: ≤30mk;;
- Detection Range: 1090 yard
Package Contents:
- Guide USA TU Series TU631 1.6-12.8x35mm Thermal Rifle Scope
- (x5) Standard Plugs
- Power Adapter
- 30mm Scope Ring
- Micro HDMI Cable
- Type C Cable
- (x2) 18650 Batteries
- Charger
- Carry Bag