Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 400x300 pixels
Code: 5VS-THR-TUS2610-TU431
MPN: TU431
UPC: 6970883551040
Product Info for Guide USA TU Series TU431 2.6-10.4x35mm Thermal Rifle Scope
Guide TU Thermal Scope retains the appearance of a traditional daylight scope and perfectly integrates latest premium thermal imaging technology. The design of this scope accommodates long-term operating habits of hunters. TU series adopts 400x300 high- sensitivity thermal detector with three different lens options of 25mm,35mm,50mm, and its 10 sets of zero calibration configuration make it convenient to switch between different instruments.![]()
Specifications for Guide USA TU Series TU431 2.6-10.4x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2.6 - 10.4 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Sensor Resolution: | 400x300 pixels |
| Display Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Resolution: | 400x300 pixels |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 7.8 - 5.9 degrees |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 12 hours |
| Operating Temperature: | -30 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 14.84 in |
| Width: | 4.21 in |
| Height: | 2.71 in |
| Weight: | 990 g |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of Guide USA TU Series TU431 2.6-10.4x35mm Thermal Rifle Scope
- Continuous Magnification
- 12 Hours Working Hours
- Ip67 Protection Rating
- Rugged And Durable
Package Contents:
- Guide USA TU Series TU431 2.6-10.4x35mm Thermal Rifle Scope
- 5 Standard Plugs
- Power Adapter
- Scope Ring 30Mm
- Micro Hdmi Cable
- Type C Cable
- 18650 Battery - 2
- Charger
- Carry Bag