Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe
The standard for hunters. The smallest safe in the 1878 line, the 33 is classified as a Standard size safe. The slim interior houses up to 33 long guns with plenty of space for jewelry, pistols, documents and other important items.![]()
The small overall size of the 1878-33 makes it the ideal safe if you don't have a lot of extra room, or you want to store a portion of your firearms in a bedroom closet or other location separate from your primary firearm storage.
Specifications for Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Metal Gaze |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 33 Guns |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 60 in |
| Width: | 31 in |
| Weight: | 715 lb |
Features of Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe
- Scope saver
- Quick access barrel rack
- Pistol and Storage Pouches
- Up to 14 total chrome-lined locking bolts on three sides of door (top and sides)
- Fire Protection 1,680 degrees for 90 minutes
- ThermaBlock technology with 1-7/8'' ceiling insulation
- 1-7/8'' body insulation and 1-3/4'' door insulation
- Adjustable, polymer-covered steel shelves to protect firearms
- Interior LED light package and electrical outlet.
- Industry-leading technology protects your valuables
- 11-Gauge steel body
- 1-1/4'' Formed door with inner plate
- Force deflector locking system
- Hardened steel pin lock protection
- Pry-stop end bolts
Package Contents:
- Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe