1 of 3 images
Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe, Electronical Lock, Textured Saddle Brown, 49T, RW49T-SDBRN-AB-E
2 of 3 images
Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe, Electronical Lock, Raw Metal, 49T, RW49T-MTL-AB-E
3 of 3 images
Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe, Electronical Lock, Raw Metal, 49T, RW49T-MTL-AB-E
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $3,209.00Save 16%
$2,709.00
List: $3,389.00Save 15%
$2,869.00
Product Info for Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe
The RW49T is a Tall Wide safe, built to accommodate the longest rifles and shotguns and still have room for shelves to hold irreplaceable documents, jewelry, optics, or anything you want to survive a fire or break-in.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 49 Long Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 72 in |
| Width: | 42 in |
| Weight: | 930 lb |
Package Contents:
- Browning Safes Rawhide RW49T Gun Safe