1 of 3 images
Browning Safes US33 Armored Gun Safe, Electronical Lock, Putty Gray, US33Armored-PTY-MB-E
2 of 3 images
Browning Safes US33 Armored Gun Safe, Electronical Lock, Matte Black, US33Armored-MTBLK-BC-E
3 of 3 images
Browning Safes US33 Armored Gun Safe, Electronical Lock, Matte Black, US33Armored-MTBLK-BC-E
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $6,129.00Save 16%
$5,179.00
List: $6,129.00Save 16%
$5,179.00
Product Info for Browning Safes US33 Armored Gun Safe
The Armored U.S. safes look as tough as they are. Featuring an Axis interior that can be configured to store virtually any firearm from long guns, to hand guns, to carbines and modern sporting rifles these safes can handle them all. A top-mounted gear loft gives you a location to keep frequently used accessories.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Safes US33 Armored Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 33 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 60 in |
| Width: | 31 in |
| Weight: | 730 lb |
Package Contents:
- Browning Safes US33 Armored Gun Safe