Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Color:
- OD Green
- Style:
- Tactical
- Width:
- 1.97 in
- Length:
- 9.85 in
- Height:
- 6.3 in
Code: 5XU-BP5-12QP-RF-FANNYPACK-OD
MPN: RF-Fannypack-OD
UPC: 755745669776
Product Info for Roaring Fire Blazer Fanny Pack
Leave the heavy backpack at home and simplify your life with a multi-pocket Roaring Fire Tactical Fanny Pack. Trekking, Hiking, Jogging, or daily use around town. With removable straps, removable water bottle holder pocket, removable car seat back panel and an easily adjustable strap, its super versatile.![]()
The fanny pack waist strap has a quick release buckle, the straps are removable and adjustable, so it can fit different waist sizes. The pack comes with padded adjustable straps with MOLLE webbing, internal pockets, dividers, and a front hook and loop panel for patches. It gives you all of the features you expect from us. The Fanny Pack is ready to take you on any mission.
Specifications for Roaring Fire Blazer Fanny Pack:
| Manufacturer: | Roaring Fire |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 14 oz |
| Pack Application: | Outdoor, Military, Tactical, Everyday |
| Color: | OD Green |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura Nylon |
| Style: | Tactical |
| Pack Loading: | Side, Front, Top |
| Width: | 1.97 in |
| Length: | 9.85 in |
| Height: | 6.3 in |
| Fastener/Closure Type: | Slip On, Zipper |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
| Pockets: | Yes |
Package Contents:
- Roaring Fire Blazer Fanny Pack