Tap Tap to Zoom
Product Info for NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
High Resolution Thermal Camera with 360 Remote Control. Bring your situational awareness to the next level! See predators, farm animals, deer, people and objects on the road in darkness, rain, snow, fog, smoke.![]()
Sensitive equipment needs protection! Our NightRide 360 Protective Cases are designed to be rugged, and travel the harshest environments on the planet.
Specifications for NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras:
| Manufacturer: | NightRide |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 10 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
- Remote controlled panning + tilting provides full + safe situational awareness
- Wi-fi or Wired connection
- Magnetic mount for quick and easy rooftop mounting, powered through cigarette lighter adapter
- Automatically captures video displayed on phone, tablet or computer
Package Contents:
- NightRide 360 Classic 384-35 Telephoto Thermal Imaging Cameras
- 2 Remotes