Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Included Accessories:
- Case
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-NGHTDR1-NRSX640-19C
MPN: NRSX640-19C
UPC: 197644505470
Product Info for NightRide 360 Plus HighRes Thermal Camera w/Case, 19mm Lens
High Resolution Thermal Camera with 360 Remote Control. Bring your situational awareness to the next level! See predators, farm animals, deer, people and objects on the road in darkness, rain, snow, fog, smoke.![]()
Sensitive equipment needs protection! Our 360 Plus models include a special rugged case to protect your camera, even in the harshest environments on the planet.
Specifications for NightRide 360 Plus HighRes Thermal Camera w/Case, 19mm Lens:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Weight: | 5.5 lb |
| Field of View, Angle: | 23 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Included Accessories: | Case |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of NightRide 360 Plus HighRes Thermal Camera w/Case, 19mm Lens
- High resolution thermal imaging
- Remote and screen control pan and tilt
- Magnetic or permanent mount
- Wifi + Ethernet streaming to any device
- Orientation icon on screen
Package Contents:
- NightRide 360 Plus HighRes Thermal Camera w/Case, 19mm Lens
- Ethernet extension cable
- Ethernet - USB Adaptors
- Remote Control
- Remote Control Receiver Box
- Hard case