Tap Tap to Zoom
Code: 5YX-THC-TRP10-NRP-SL-640
MPN: NRP-SL-640
UPC: 197644858576
Perfect for your personal heat seeking preferences, the NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera was tailored to give you a crisp and crystal clear thermal photo that you will be able to use for just about any application you can imagine. Built using some of the longest lasting components and most beneficial technologies, these NightRide Thermal Imaging will offer you years of integrity and efficient support. One of our major objectives at Tactical-Store is to ensure that you can access a plethora of choices to equally satisfy and go above your current specifications. The NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera is one of the countless heat seeking digital cameras that we're thrilled to have the capacity to provide you with. NightRide has been supplying some of the best quality thermal image cameras for a number of years, and the NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera is strong evidence of their tireless efforts and persistence for offering you thermal imaging equipment that will immediately enhance your journeys. If your primary quest for a superior thermal vision digital camera leaves you wishing for more selections, take a look at the NightRide Pro-SL S04 Ring 640 13mm Thermal Imaging Camera.
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 48 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Range of Detection: | 660 yds |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |