Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 25 Hz
Code: 5YX-THC-TRP11-NRP-SLC
MPN: NRP-SLC
UPC: 197644516018
Product Info for NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 13mm Thermal Imaging Camera
Equipped with a 384 x 288 thermal sensor and a 28 degree field of view, the Pro-SL S04/S14 (Bowl) 384 detects heat signatures beyond a quarter mile through adverse conditions including rain, snow, fog, smoke, and dust. The Unity S04 or S14 Spotlight Mount with replacement bowl ensures fast installation, while WiFi connection streams video to a phone, tablet or laptop. The system offers mechanical pan/tilt functionality and low 3W power consumption. With its IP67-sealed design, the Pro-SL withstands harsh environments without compromising performance.![]()
Specifications for NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 13mm Thermal Imaging Camera:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 9 oz |
| Field of View, Angle: | 28 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 13 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 13mm Thermal Imaging Camera
- Standard-resolution 384 x 288 thermal imaging
- Unity S04 or S14 Spotlight Mount
- Quick installation with replacement bowl
- WiFi connection to phone, tablet, or laptop
- Mechanical pan/tilt functionality
- Rugged IP67-sealed design
Package Contents:
- NightRide Pro-SL S04/S14 Bowl Cableless 384 13mm Thermal Imaging Camera