Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Resolution:
- 384x288 pixels
- Refresh Rate:
- 30 Hz
Code: 5YX-THC-TRP5-NRR0010-GU
MPN: NRR0010-GU
UPC: 860014383830
Product Info for NightRide Trailblazer 384 Grille Mount 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
The NightRide Trailblazer 384 Grille Mount USB is a rugged thermal camera system designed for discreet vehicle integration. With direct USB-A 3.1 connectivity to laptops or tablets, it provides both power and streaming in a compact, durable package. Featuring a 384 x 288 uncooled micro-bolometer and 9mm lens, the Trailblazer 384 Grille Mount detects heat signatures up to 480 yards away-even in fog, rain, snow, smoke, or complete darkness. The 90 degree connector allows for easy mounting behind the grille, while installation is quick with the included hood mount and accessories. Streaming is simple through a laptop or tablets USB-A 3.1 port, with low 4W power draw for efficient operation. Ruggedly built and sealed to IP69 standards, the system withstands extreme environments while providing reliable 30hz imaging.![]()
Specifications for NightRide Trailblazer 384 Grille Mount 9mm Thermal Imaging Camera w/USB:
| Manufacturer: | NightRide |
| Color: | Black |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Weight: | 6 oz |
| Field of View, Angle: | 29 degrees |
| Thermal Sensitivity: | -40 - 140 degrees Fahrenheit |
| Refresh Rate: | 30 Hz |
| Range of Detection: | 480 yds |
| Objective Lens Diameter: | 9 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
Features of NightRide Trailblazer 384 Grille Mount 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
- 90 degree connector for streamlined grille mounting
- USB-A 3.1 connection to laptop/tablet for power + streaming
- Fast and simple installation
- Rugged IP69 sealed design
Package Contents:
- NightRide Trailblazer 384 Grille Mount 9mm Thermal Imaging Camera w/USB
- Go-Pro Style Hood Mount
- Power Cable