Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Tricer JC Tripod
Tricer-JC, the world's most advanced glassing tripod. Born on a glassing knob, it's engineered to handle any optic with ease; its built-in mico-adjustment for panning and elevation ensures that you will glass better and slower than you ever have before. Stability is everything, and the JC excels not only in ideal conditions but also in high winds, thanks to our patent-pending leg and center column steel inserts, which easily allow you to add or remove 4 lbs for your tripod.![]()
Specifications for Tricer JC Tripod:
| Manufacturer: | Tricer |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon |
| Weight Capacity: | 33 lb |
| Length: | 25.5 in |
| Height Range: | 64 in |
| Weight: | 6.75 lb |
| Fabric/Material: | Carbon |
Features of Tricer JC Tripod
- 8x carbon fiber construction
- Weighs 3lbs without weights
- Weighs 6.75lbs with 10oz center column and three 16.4oz leg inserts
- 21in collapsed height with legs 180 folded or 23in folded standard
- Large leg locks (even workable with gloves on)
- 4.5in folded width (diameter)
- 1/4 turn twist lock
- All twist locks are at the head, making it the easiest and fastest tripod to set up on the market
Package Contents:
- Tricer JC Tripod
- Center column weight (10oz)
- Three-leg weight inserts (16.4oz)
- 1/4-20 or 3/8-16 reversible stud