Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminium
- Gun Make:
- Century Arms, Cugir Arms, Kalashnikov, Palmetto State Armory
- Gun Model:
- AK-100, AKM, Century Arms BFT47, Century Arms WASR-10, Palmetto State Armory AK-47, Saiga 12 Gauge
- Length:
- 4.87 in
- Width:
- 2.16 in
- Weight:
- 2.88 oz
Code: 61Z-MT-REARBIASEDLOWER-AK-302M
MPN: AK-302M
UPC: 617395300105
Product Info for RS Regulate Rear Biased Lower AKM Type Rifles Rifle Rail Mount
In 2012" RS Regulate began rolling out the first models of the AK-300 Modular Side Mount System" which now features six fully modular uppers and nine different lowers: a front-biased" a rear-biased" and a full-length lower for most Eastern European AK side rails; a front-biased and full-length lower for Yugo/Serbian rifles; a PSL and and Romanian M10/RH10 rifles; a Century Arms proprietary side rail; and even a rear-biased lower for Czech vz. 58s.![]()
Specifications for RS Regulate Rear Biased Lower AKM Type Rifles Rifle Rail Mount:
| Manufacturer: | RS Regulate |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Base/Mount Type: | Side Mount |
| Gun Make: | Palmetto State Armory, Kalashnikov, Century Arms, Cugir Arms |
| Gun Model: | AKM, Palmetto State Armory AK-47, Century Arms WASR-10, Century Arms BFT47, Saiga 12 Gauge, AK-100 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 4.87 in |
| Width: | 2.16 in |
| Weight: | 2.88 oz |
Features of RS Regulate Rear Biased Lower AKM Type Rifles Rifle Rail Mount:
- Rear Biased Lower
Package Contents:
- RS Regulate Rear Biased Lower AKM Type Rifles Rifle Rail Mount