Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Finish:
- Hardcoat Type III Anodizing
- Fabric/Material:
- 6061 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15.5 in
- Gun Rail:
- Picatinny
- Weight:
- 10.2 oz
- Inner Diameter:
- 1.355 in
Code: 62V-HZ-A57DF-MASPGUHG155FDE
MPN: MASPGUHG155FDE
UPC: 198715312041
Product Info for MASP Industries Elite AR-15 Handguard
With the MASP Industries Elite AR-15 Handguard, your shooting experience will be increased beyond what you ever thought was possible, due to its secure fit and ability to provide an unyielding grip. These Gun Grips, by the industry experts at MASP Industries, are manufactured from top of the line components that will provide you long-lasting durability. For a number of years, MASP Industries has been devoted to developing items that are ideal for shooters from nearly any skill level. Right here, at Tactical-Store, we make the effort to see to it that you find the product you have been searching for, and the MASP Industries Elite AR-15 Handguard is one of the many firearm devices that we are very pleased to carry. For an outstanding way to arm yourself with the best possible gear for all your shooting requirements, go for the MASP Industries Elite AR-15 Handguard.
Specifications for MASP Industries Elite AR-15 Handguard:
| Manufacturer: | MASP Industries |
| Color: | FDE |
| Finish: | Hardcoat Type III Anodizing |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15.5 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Weight: | 10.2 oz |
| Inner Diameter: | 1.355 in |
Features of MASP Industries Elite AR-15 Handguard
- AR-15 Platform
- Proprietary 6061 Aluminum Extrusion
- Slim Platform
- ''Compatible with all Forged and Billet Mil-Spec Picatinny rail upper receivers. (some fitting may be required)''
- Proprietary Single Fastener and Set Screw Mount
- Hardcoat Type III Anodizing
- Three Built in QD Sling points
- Four Sides of Mlok
- One Section of Pic Rail
- Enraptured Set Screw and Fastener
- Proprietary Billet 7075 Type III Hard Anodized Barrel Nut with 1-3/16'' Wrench Flats
- Not Timing Necessary
- Anti Rotation Tabs
Package Contents:
- MASP Industries Elite AR-15 Handguard