Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 6
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Weight:
- 36.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- W/E Travel at 100 Yds:
- 24 Mil Rad
Code: 64O-RS-FSG-2NPMANUL4-5-27X56I
MPN: 2NPMANUL4,5_27X56I
UPC: 850055803220
Product Info for NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Riflescope for mid - long range applications, meeting the highest standards of quality, precision, and durability. Boasting with 92% daylight transmittance and great price/performance ratio. The Night Pearl Manul M6 riflescopes were developed to offer hunters and shooters a high-quality optical product for everyday use. The Night Pearl Manul M6 series scopes feature a 6x optical zoom and, main tube diameter of 30 mm and a admirable 92% daylight transmittance. These scopes meet the highest standards for optical quality, mechanical precision, and durability.![]()
Night Pearl MANUL M6 4,5-27x56i is a SFP riflescope with exposed turrets for medium and long range applications.
Specifications for NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | NIGHT PEARL |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Reticle: | 6 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.37 - 0.083 in |
| Field of View, Linear: | 24.6 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.67 - 0.8 degrees |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 3.5 dpt |
| Weight: | 36.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 15.43 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Operating Temperature: | -13 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistant Mark: | 6.5 ft |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 24 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
Features of NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Excellent price-to-performance ratio (with high-quality optics)
- Robust and durable 3 mm thick alluminum alloy body
- 5-year warranty, extendable up to 10 years upon registration
- Metal flip-up lens covers for objective and eyepiece included in the package
- Characteristics:
- Daytime riflescope with variable magnification and 92% daylight transmittance
- External optical surfaces coated with a hydrophobic and anti-scratch layer
- High shock resistance of 6000 J (.338 Norma Magnum)
- Rectification turrets with zero stop & zero reset
- Second focal plane (SFP) reticle
- Exposed turrets
- Illuminated reticle (CR2032) with 6 levels of brightness adjustment and auto-off function
- Attachable quick magnification change lever (throw lever)
- 3 mm thick nitrogen-filled tube made with aluminum alloy
- 100% waterproof (2h/2m) & dustproof
Package Contents:
- NIGHT PEARL Manul M6 4.5-27x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Night Pearl Manul M6 Rifle Scope
- Metal Flip-up Objective Cover
- Metal Flip-up Eyepiece Cover
- Quick Zoom Lever And Lever Hole Plug
- CR2032 Battery
- Operating Manual
- Optical Cloth
- NP Sticker