Tap Tap to Zoom
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 64O-THR-WGTW-2NPHARPIA50PRO
MPN: 2NPHARPIA50PRO
UPC: 850055803329
Product Info for NIGHT PEARL Harpia 50 Pro 4.8x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
The new Night Pearl HARPIA thermal imaging riflescope, with a main tube with a diameter of 30mm. HARPIA 50 PRO model uses 384x288px, 12?m thermal imaging sensor with a NETD lower than 25mK, which offer a maximum sharp and contrast image. HARPIA 50 PRO is equipped with 50mm objective lens. An innovative rotating wheel is used for operation, which combines the control elements of a digital device with classic control based on the ergonomics of standard daytime riflescopes. Night Pearl HARPIA with replaceable 18500/18650 battery will extend the hunting time to more than 12 hours. And thanks to fast charging, it is ready for the next job in just 3 hours!![]()
Specifications for NIGHT PEARL Harpia 50 Pro 4.8x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | NIGHT PEARL |
| Magnification: | 4.8 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Eye Relief: | 55 mm |
| Field of View, Linear: | 16.1 - 12.2 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 9.2 - 7 degrees |
| Battery Type: | Lithium Ion, 18500 |
| Battery Life: | Up to 12 Hours |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 950 g |
| Dimensions: | 388x87x73 mm |
| Memory: | 32 GB |
Features of NIGHT PEARL Harpia 50 Pro 4.8x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
- Crystal Vision: The change you need. Detect antlers, branches, leaves, blades of grass with the sensitivity of the sensor and CRYSTAL VISION mode bringing new possibilities.
- Innovative Rotating Wheel: Used to control magnification (digital zoom) and navigate through the main menu. Intuitive control similar to day-time scopes.
- Supreme Image Quality: Utilizes 12m pitch size sensors from top worldwide producers with a resolution of 640x512 px.
- Classic 30mm Tube: Thermal riflescope designed in the classic style with a 30mm tube, compatible with standard ring mounts.
- Very Precise Focusing Ring: Smooth movement and comfortable feeling, offering precise and professional focus adjustment.
- 3 Hours Fast Charge: Fast charging of both integrated batteries. Fully charged and ready for use in just 3 hours.
- Battery Extender: If the capacity of the basic 18500 battery is not sufficient, the device can be powered by a standard 18650 battery using an extender, extending the operating time.
- Microphone for Recording Video with Sound: Located on the upper part of the device, providing a spatial recording effect.
Package Contents:
- NIGHT PEARL Harpia 50 Pro 4.8x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
- 1x Night Pearl Harpia Thermal Imaging Riflescope
- 1x Replaceable Rechargeable Li-ion 18500 Battery
- 1x Rubber Eyecup
- 1x Flip-up Lens Cover
- 1x Battery Compartment Cover Extender
- 1x Usb-c Cable
- 1x User Manual
- 1x Lens Cloth
- 1x Neoprene Cover