Tap Tap to Zoom
Code: 65S-THM-LUMIH35R
MPN: LUMIH35R
UPC: 850048751637
The Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf was designed to function as the perfect opportunity for ensuring you've got, clean, prime quality thermal images which are an excellent option for a great many functions. These NOCPIX Thermal Imaging apply a number of extremely cutting-edge technologies, in addition to top-notch resources, to be able to offer you numerous years of spectacular use. NOCPIX has been preparing high rate Thermal Imaging for an incredibly long period of time, with the development of the Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf, it's easy to see the amount of time and determination they take to ensuring you are dealing with some of the finest thermal monoculars the heat seeking trade has to offer. At Tactical-Store, one of our priority objectives is to provide an extensive assortment of heat seeking monoculars to choose from. The Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf is among the many thermal instruments that we're excited to show to our shoppers. When your quest for a top of the range thermal monocular ends up in you looking for additional choices, choose the Nocpix Lumi H35 Compact Thermal Monocular 640 35mm Lrf.
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Resolution: | 640 pixels |
| Width: | 6.9 in |
| Battery Life: | 11 hours |
| Eye Relief: | 0.17 in |
| Battery Type: | 26650 |
| Operating Temperature: | -25 - 40 Celsius |
| Dimensions: | 3.35 X 6.90 X 7.10 in |
| Focus Range: | 1750 m |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 4 dpt |