Tap Tap to Zoom
Code: 65S-THR-NCPX5-SLIM-L35
MPN: SLIM-L35
UPC: 850048751200
The new SLIM series from Nocpix provides the best value and features in a compact optic. Focused on versatility and ease of use, SLIM models can be used as either a handheld monocular or a weapon sight. With the included proprietary quick-detach mounting system a hunter can quickly scan and then re-attach the optic to the rifle while maintaining![]()
zero. A magnesium alloy body and quiet, soft-touch buttons provide excellent ergonomics in both handheld and weapon-mounted configurations. The included IRB-2 batteries (flay-top 18650 style cell) are easy to swapletting you stay out longer with the ability to charge through the optic using a magnetic cable. Generous eye relief and a 1024x768 AMOLED display provide a comfortable and highly detailed viewing and hunting experience.
| Manufacturer: | NOCPIX |
| Magnification: | 3.5 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Eye Relief: | 48 mm |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Field of View, Linear: | 7.5 - 5.7 m at 100 m |
| Range of Detection: | 1800 m |
| Battery Type: | 18650 |
| Weight: | 520 g |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 18 mK NETD |