Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35102-35102
MPN: 35102
UPC: 5054492351022
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Roof Prism Binoculars
Take on nature and see the world around you in a whole new way when you glance through the Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42 WP Binoculars. With twist-up eye cups for adjustable and extensive 18mm eye relief, these Binoculars designed by the specialists at Hawke Sport Optics are an exceptional option for users with glasses without sacrificing the wide field of view or image quality. The durable polycarbonate body offers waterproof and fogproof protection, ensuring that your Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42 Polycarbonate Binoculars stays at its best no matter where you go. Fully multi-coated for the best images available, the Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42 BAK4 Binoculars keeps the colors true and the image clear as day in any conditions.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.4 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof
- fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers