Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35103-35103
MPN: 35103
UPC: 5054492351039
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Roof Prism Binoculars
See the world clearer and brighter than ever before when you gaze into the distance with the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42 WP Binoculars. Fully multi-coated optics ensure that the Binoculars designed by Hawke Sport Optics delivers a crystal clear and sharp picture with excellent color fidelity. With stay on lens covers and a durable polycarbonate body, the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42 BAK4 Binoculars stays in flawless condition no matter where your adventure takes you, thanks in part to the waterproof and fogproof design. Incredibly easy to focus and easy to use for any hobbyist, the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42 Multi-Coated Binoculars is exactly what you need to get a good look at life.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Lightweight polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof
- fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers