Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35104-35104
MPN: 35104
UPC: 5054492351046
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50mm Roof Prism Binoculars
Redefine your outdoor exploration when you have the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50 WP Binocular stored in your pack. Producing sharp, phase corrected images, these Binoculars developed by Hawke Sport Optics feature BAK-4 roof prisms and fully multi-coated optics to ensure that you always see the best and truest images available. The lightweight polycarbonate body features a comfortable rubber armor as well as long 18mm eye relief and twist up eyecups, keeping you feeling great even after all day use with the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50 Rubberized Binocular. Incredible 2.5m close focus allows for the best view of the beautiful details when you use the Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50 Binocular.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 62 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 29.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50mm Roof Prism Binoculars
- Waterproof, fog proof and nitrogen purged
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof, fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 10x50mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers