Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-35105-35105
MPN: 35105
UPC: 5054492351053
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50mm Roof Prism Binoculars
Whether you're birdwatching or on a lengthy hike, the Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50 WP Binocular is the perfect companion to help you see the beauty around you. Perfect for zooming in on superior detail, these Binoculars designed by Hawke Sport Optics feature a 12x magnification and a 2.5 meter close focus to promise extremely clear details even from a distance. The modern top-hinge design and the comfortable rubberized body make the Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50 Rubberized Binocular a lightweight option to bring along on any trip. With fully multi-coated optics for sharp images, you'll love looking at the world through the Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50 Binocular.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 12.7 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 246 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 62 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.4 in |
| Weight: | 29.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Lightweight polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Ultra-modern top hinge design
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 2 turns close focus from 6.6ft/2m
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight and durable rubber coated mid-size chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Waterproof
- fog proof and nitrogen purged.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers