1 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34126
2 of 2 images
Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars, Green, 34126
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-50FULFB-34126
MPN: 34126
UPC: 5054492341269
List: $219.00Save $19.01
$199.99
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
Built from a polycarbonate body with rubber armor, Vantage 10x50mm binoculars are lightweight and reliable.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 294 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 61 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 25.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars
- Close focus from 6.6-8.2 ft
- Fully coated optical system
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- BAK-4 roof prisms
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- cleaning cloth
- carry case