Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-ED1-36201
MPN: 36201
UPC: 5054492362011
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32mm Roof Prism Binoculars
For the ideal binoculars intended for hiking season, you'll achieve stellar imaging in all lighting conditions with the Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32 Binoculars. Fully waterproof and fogproof, these Binoculars from the optical system experts at Hawke Sport Optics maintain their stellar and reliable optical system, even in the harshest conditions. Meant to comfortably fit in your hand, the updated Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32 Top Hinge Binoculars offers reduced weight and a secure fit in hand with a rubber armor coating that can be used with or without gloves. With a solid grip and increased image stability through ED glass, you'll be impressed with every use of the Hawke Sport Optics Endurance ED Glass 8x32 Binoculars.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 388 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 76 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.4 in |
| Weight: | 19 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Extra-low Dispersion glass for optimum clarity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 1.2 turns
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Lightweight rubber coated mid-size top hinge chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Lens Covers
- Lens Cloth