Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-FED8-38410
MPN: 38410
UPC: 5054492384105
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42mm Roof Prism Binoculars
Take on harsh climates and challenging adventures with this Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42 Waterproof Binoculars. Get superior optical quality in nearly any weather condition with Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42 Binoculars. These Binoculars from the experts at Hawke Sport Optics feature fully multi-coated Extra-low Dispersion (ED) glass that delivers a bright and sharp sight picture for your hunting and birding needs. This Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42mm Fogproof Binocular has a water-repellent coating on the lenses. The optical system is protected by a durable yet lightweight magnesium alloy chassis coated in rubber for improved impact resistance and a reliable grip.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 24.4 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Zoom: | No |
Features of Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42mm Roof Prism Binoculars
- ED glass for optimum clarity
- BAK-4 roof prisms
- Dielectric coatings provide increased light reflectivity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier ED X 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers