1 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO 8x42mm Roof Prism Binoculars, Black, 38510
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO Binocular, 8x42mm, BAK4, Roof Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Green, 38510
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Frontier APO Binocular, 8x42mm, BAK4, Roof Prism, ED Glass, Fully Multi-Coated, Green, 38510
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-FRAPO1-38510
MPN: 38510
UPC: 5054492385102
List: $839.00Save 11%
$749.99
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier APO 8x42mm Roof Prism Binoculars
Frontier APO 8x42 Binocular featuring Hawke's H7 optics. Stunning high definition viewing with incredible color control and phase correction.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier APO 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 58 - 78 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 141 mm |
| Weight: | 26.1 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Material: | ED Glass |
Features of Hawke Sport Optics Frontier APO 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Extra-low dispersion glass
- Dielectric coatings
- High resolution phase corrected BAK-4 roof prisms
- Water repellent lens coatings
- Magnesium allow chsssis
- Focus from 6.6 ft.
- Replaceable twist-up eye cups with position stops
- Stay-on lens covers
- Nitrogen purged
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier APO 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carrying Case
- Lens Cloth